Till umu.se

Personal Informatik

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet
SE-901 87 Umeå
Sverige

Besöksadress:

MIT-huset, Campustorget 5

Tel:

+46 90 786 50 00

E-postadress:

info@informatik.umu.se

Webbsida:

http://www.informatik.umu.se/

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Mikael Wiberg

Biträdande prefekt

Daniel Skog

Ställföreträdande prefekt

Annakarin Nyberg

Studierektor

Daniel Skog

Studievägledare

Agnetha Frick

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Ahlmark, Thomas

Universitetsadjunkt

+46 90 786 59 45

tah@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Arvidsson, Viktor

Doktorand

+46 90 786 56 61

viktor.arvidsson@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Augustsson, Nils-Petter

Doktorand

+46 90 786 55 31

+46 73 020 18 31

nils-petter.augustsson@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Boden, Johan

Universitetsadjunkt

+46 90 786 65 93

johan.boden@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Croon Fors, Anna

Universitetslektor

+46 90 786 61 35

acroon@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Danielsson-Öberg, Karin

Universitetslektor

+46 90 786 65 86

karin.danielsson@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Frick, Agnetha

Studievägledare

+46 90 786 77 42

+46 72 200 77 42

africk@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fällman, Daniel

Professor

daniel.fallman@informatik.umu.se

E-post


Hansson, Mikael

Administratör

+46 90 786 79 26

Mikael.Hansson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Harr, Rikard

Universitetslektor

+46 90 786 92 82

rikard.harr@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hedestig, Ulf

Universitetslektor

+46 90 786 61 32

+46 70 694 45 15

ulf.hedestig@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmlund, Åke

Universitetsadjunkt

+46 90 786 57 16

holm@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmström, Jonny

Professor

+46 90 786 97 66

+46 70 519 38 55

jonny.holmstrom@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


H Westergren, Ulrika

Universitetslektor

+46 90 786 74 67

ulrika.westergren@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ivanov, Kristo

Professor emeritus

+46 90 13 69 44

kristo.ivanov@emeriti.umu.se

E-post


Jonsson, Katrin

Universitetslektor

+46 90 786 93 87

katrin.jonsson@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kaptelinin, Victor

Professor

+46 90 786 59 27

victor.kaptelinin@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Königsson, Markus

Projektassistent

marcus.konigsson@informatik.umu.se

E-post


Landgren, Göran

Universitetsadjunkt

+46 90 786 50 73

goran.landgren@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Levén, Per

Universitetslektor

+46 90 786 70 65

per.leven@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lillvik Moliis, Pia-Maria

Administratör, studie

+46 90 786 99 99

pia-maria.lillvik-moliis@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindh Waterworth, Eva

Professor

+46 90 786 67 71

eva.lindh@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lund, Andreas

Universitetslektor

+46 90 786 93 10

andreas.lund@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lyytinen, Kalle

Professor, gäst


Malik, Naushin

Doktorand

+46 90 786 63 02

naushin.malik@informatik.umu.se

E-post


Markham, Annette Noel

Professor, gäst

annette.markham@informatik.umu.se

E-post


Mogren, Lisa

Samordnare, ekonomi

+46 90 786 93 40

lisa.mogren@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Moradi, Fatemeh

Doktorand

+46 90 786 63 02

fatemeh.moradi@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nilsson, Kenneth

Övrig/annan befattning

+46 46 18 99 19

kenneth.nilsson@informatik.umu.se

E-post


Nordström, Torbjörn

Universitetslektor

+46 90 786 60 49

torbjorn.nordstrom@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nyberg, Annakarin

Universitetslektor

+46 90 786 97 18

annakarin.nyberg@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nylen, Daniel

Doktorand

+46 90 786 59 96

daniel.nylen@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Orre, Carl-Johan

Universitetslektor

+46 90 786 93 77

cjorre@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Peeters, Jeroen

Doktorand

jeroen.peeters@informatik.umu.se

E-post


Rolandsson, Victoria

Projektassistent

viro0012@student.umu.se

E-post


Saarikko, Ted

Doktorand

+46 90 786 99 22

ted.saarikko@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sandberg, Johan

Forskningsassistent

+46 90 786 57 67

jonsag00@student.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Schorn, Heiner

Universitetsadjunkt

+46 90 786 56 84

heiner.schorn@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sjölin, Johan

Supportansvarig

+46 72 552 91 58

johan.sjolin@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Skog, Daniel

Doktorand

+46 90 786 93 80

daniel.a.skog@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Skog, Daniel

Universitetslektor

+46 90 786 95 75

+46 70 539 21 66

daniel.skog@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svedmark, Eva

Doktorand

+46 90 786 92 43

eva.svedmark@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Söderström, Mikael

Universitetslektor

+46 90 786 68 43

+46 70 239 67 50

mikael.soderstrom@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


True, Nicholas

Doktorand

nicholas.true@informatik.umu.se

E-post


Waterworth, John

Professor

+46 90 786 67 31

john.waterworth@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wiberg, Charlotte

Universitetslektor

+46 90 786 77 76

charlotte.wiberg@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wiberg, Mikael

Professor

+46 90 786 61 15

mwiberg@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wimelius, Henrik

Universitetslektor

+46 90 786 79 02

henrik.wimelius@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ågren, Per-Olof

Universitetslektor

+46 90 786 92 15

poagren@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åström, Sandra

Administratör

sandra.astrom@adm.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Öbrand, Lars

Doktorand

+46 90 786 93 83

lars.obrand@informatik.umu.se

E-post

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

+46 90 786 93 83

lars.obrand@informatik.umu.se

E-post


Sidansvarig: Thomas Ahlmark
2010-11-01

Utskriftsversion

MIT-huset

Mit-huset

Bild: Mattias Pettersson